Skip to content

м.Батурин

Батурин - селище міського типу Бахмацького району Чернігівської області.

Фотозвіт дивиться тут...

Комфортабельними автобусами швидко прибули до Батурина; який колись був гетьманською столицею, великим і добре укріпленним європейським містом.

Деякі історики вважають, що територія міста була заселена ще в ХІІ ст., але перша датована згадка про Батурин зустрічається в документах 1625 року. Хоча є версія, що місто засноване в 1575 році. Польський король Стефан Баторій після свого обрання проводить адміністративну реформу на українських землях. Козаки були розділені на полки і сотні. Вводиться новий порядок судочинства і управління. Для резиденції гетьманів було закладене нове місто-фортеця, назване на честь короля - Баторином.

Відомо, що в 1634 році Батурином володів коронний канцлер Речі Посполитої Ю. Оссолінський. А від нього місто перейшло у володіння Любомирських.

Під час повстання Яцька Острянина в 1637-1638 роках багато жителів Батурина брало у ньому участь. А коли почалася війна Хмельницького з Польщею 1648-1654 років, з Батуринської фортеці була вигнана польська шляхта; У 1648 році Батурин стає сотенним містом Чернігівського полку, з 1649 року - Ніжинського, а пізніше - Стародубського полків.

В 1654 році Батурин отримує статус міста з магдебурзьким правом і магістратом. У Батурині до того часу налічувалося 12 млинів, були розвинені ремесла - шевське, ковальське, золотарське.

З 1669 року Батурин стає офіційною резиденцією українських гетьманів - Дем'яна Многогрішного (1669-1672), Івана Самойловича (1672-1687), Івана Мазепи (1687-1708). Це був розквіт міста і фортеці. Будувалося багато споруд, процвітала торгівля та ремесла. Батурин мав понад 20 тис. населення, близько 100 га території, 40 церков і 2 монастиря.

У Батурині діяв Генеральний суд Лівобережної України. Споруда цього суду добре збереглася до нашого часу і називається Будинок Кочубея, по імені Василя Леонтійовича Кочубея, який служив генеральним суддею. Почуваєш себе у цьому будинку недуже комфортно, особливо у підвальному приміщенні, де проводились допити арештантів, дехто, навіть не дослухавши розповідь екскурсовода, швидко виходили на вулицю, на свіже повітря.

Дещо хочеться сказати і про Воскресенську церкву, яка була зведена 1803 року. як усипальниця Кирила Розумовського. По свідоцтвам, лікар, що робив розтин гетьмана, був здивований великим розміром серця, тому і забальзамував його окремо.

У 1927 році склеп було розкрито, і пограбовано нагороди, коштовності, все цінне, що було у склепі. Пізніше ці речі «спливли» в одному з морських музеїв. Місцева влада зачинила склеп. У якому стані тіло, яке було дуже добре збережено на 1927 рік, невідомо, бо нащадки Розумовського заборонили відчиняти усипальницю і проводити будь–які наукові досліди. Зараз храм діє, можна навіть увійти під склепіння. Частина склепіння – урна і барельєф – знаходиться у фондах Чернігівського музею, а плита – у Батуринському музеї.

Незбутнє враження справив на нас палац Гетьмана Розумовського – велична і прекрасна триповерхова споруда, побудована під керівництвом архітектора Ч. Камерона 1799 – 1803 рр. Палац був і є в стилі класицизму, мав восьмиколонний портик грецького іонічного ордера заввишки у два поверхи. До ансамблю входили два двоповерхові флігелі. Усередині палац оздоблено штучним мармуром,прикрашено грандіозними ліпленими карнизами з гіпсу, паркет. Коли Кирило Розумовський помер, будівництво палацу було припинено. Кілька разів у ХІХ – ХХ  робилися спроби реставрації палацу, але… І тільки у 2008 році це вдалося зробити за підтримки Віктора Ющенка. Варто побачити цю красу!

12.06.2019
Об'ява
Список розподілу додаткових балів студентів факультету лінгвістики
Список розподілу додаткових балів студентів факультету лінгвістики
12.04.2019
Новина
Шановні абітурієнти!
Факультет лінгвістики запрошує Вас на День відкритих дверей, який проводитиметься 20.04.2019 за такою програмою: 9.00-12.00 загальноуніверситетський День відкритих дверей, зустрічі з абітурієнтами та батьками біля стендів факультетів у Державному політехнічному музеї (корп.6); 12.00-13.00 загальні збори у Великій фізичній аудиторії (корп.1); 13.30-16.00 День відкритих дверей факультету лінгвістики, зустріч з викладачами факультету (корп. 7, поверх 1, ауд. 115). Запрошуємо школярів та їх батьків.
27.03.2019
Об'ява
Оголошення
«10» квітня 2019 р. о 14:30 в аудиторії 115 корпусу №7 на  Факультеті Лінгвістики відбудеться пряме таємне голосування з обрання виборних представників з числа працівників, які не є науковими, науково-педагогічними та педагогічними працівниками, для участі у виборах ректора Університету. Претенденти у виборні представники можуть бути висунуті трудовими колективами або шляхом самовисування, про що до Організаційного комітету (кім. 123-1) подається витяг з протоколу конференції трудового колективу або заява не пізніше «04» квітня 2019р.
AdaptiveThemes