PhD Entrance Exam in English for International Students

Doctorate courses are open, without age or citizenship limits, to all those who hold a master’s degree or similar academic title awarded abroad mostly in a related field. Enrollment of international students for PhD programmes at the expense of individuals and legal entities can be carried out during the academic year.

The syllabus is designed in accordance with the University Admission Regulations for all accredited PhD programmes, except for 035 Philology. The entry language proficiency level of university PhD applicants is expected to be at least B2 of the CEFR (the Common European Framework of Reference).  A PhD applicant who holds a valid international certificate of language proficiency confirming at least B2 level of the CEFR (TOEFL, IELTS or Cambridge English Language Assessment (at least FCE)) is exempted from taking an entrance exam in English and gets the highest passing grade.

PhD Entrance Exam in English for International Students

КПІ прокладає шлях, щоб стати учасником європейського дослідницького простору
У Київській політехніці стартували переговори з Люблянським університетом. Під час онлайн-зустрічі делегація КПІ обговорила з колегами зі Словенії можливості реалізації спільних проєктів за сприяння Євросоюзу.
19.05.2022
Шановні київські політехніки
Протягом минулої доби (17–18 травня 2022 року) ректорат та Оперативний штаб університету зосередили свої зусилля на вирішенні наступних завдань:
19.05.2022
Шановні політехніки!
За офіційними джерелами інформації у північних регіонах України, звільнених від окупантів тривають роботи з розмінування  та знешкодження уцілілих боєприпасів, забезпечення життєдіяльності у населених пунктах, відновлення дорожньої інфраструктури, очищення сільськогосподарських угідь.