Кафедра української мови, літератури та культури

Кафедра української мови, літератури та культури створена 5 жовтня 1989 р. Вона стала першою українознавчою кафедрою в технічному ВНЗ, ще до того, як був прийнятий Закон про державність мови.

Очолює кафедру доцент Олена Петрівна Онуфрієнко.

Кафедра розпочинала свою роботу з факультативних занять; з 1.09.1990 року в НУТУ "КПІ" впроваджено обов'язкове вивчення української мови та факультативне - української культури.

З 1994 року ввійшла до складу факультету лінгвістики.

У рік заснування на кафедрі спочатку працювало 6 викладачів (сьогодні 22), які свою роботу спрямували, насамперед, на формування у студентства національної свідомості. Перші факультативні лекції починали з роз'яснення причин того, що і чому сталося з українською мовою, культурою, історією. Намагалися повертати молодим національні святині, а серед них найпершу - мову, що робить народ - народом, ліквідує духовне покріпачення. Отже, мові приділяли особливу увагу і на лекціях, і на практичних заняттях. Пізніше кафедра започаткувала кілька, раніше неможливих у технічних ВНЗ, курсів: "Вступ до українознавства", "Історико-культурницькі процеси в Україні", "Українська культура", і звичайно, різного рівня навчальні курси з української мови. Кафедра стала невеликим острівцем україномовного середовища у великому, традиційно російськомовному університеті. Тому на кожне прохання допомогти у вивченні української мови, посприяти у перекладі, редагуванні технічних текстів, унормуванні термінів викладачі відгукувались не лише з величезним ентузіазмом, а навіть із радістю.

Сьогодні курс "Українська та зарубіжна культура" замінено філософським курсом "Культурологія", основною метою якого є розкриття загальнолюдського смислу і суспільного призначення культурології як інтегруючої системи знань про досвід існування людини у суспільстві.

Також впроваджено новий навчальний курс "Українська мова за професійним спрямуванням" замість досить обмеженого курсу "Ділова українська мова". Новий курс забезпечує базові знання з культури українського мовлення та сучасної української літературної мови у професійному спілкуванні та професійній діяльності, і він сприяє формуванню не лише культури українського мовлення, а й дозволяє вирішувати завдання і соціальної, і професійної діяльності, адже у контексті наукового стилю вивчає спеціальна термінологія та семантико-граматичні структури наукової мови обраного студентами фаху.

Упродовж років організовуються студентські науково-практичні конференції "Українська культура: вчора, сьогодні, завжди...", проводиться загальноінститутська олімпіада "Майстер грамоти". Щовесни викладачі кафедри проводять "Шевченківські читання" літературні вечори, екскурсії до музеїв Києва.

Сайт кафедри http://kumlk.kpi.ua/

23.09.2019
Рейтинговий список вступників
Рейтинговий список студентів ФЛ ОС "Магістр" Рейтинговий список ФЛ ОС "Бакалавр"