Academic Council

The Academic Council of the faculty is a collegial body of the faculty of the higher educational institution of the third and fourth levels of accreditation.

The Academic Council of the Faculty is headed by its Chairman – the Dean of the Faculty. The Academic Council of the Faculty consists of Deputy Deans, Heads of Departments, elected representatives, the head of the trade union bureau of the primary trade union organization of employees, the head of the trade union bureau of the primary trade union organization of students, the head of the students’ self-government body.

At least 75 percent of the Academic Council of the faculty must be academic staff of the faculty and at least 10 percent – elected representatives of the students.

The competence of the Academic Council of the faculty includes:

• determination of general directions of scientific activity of the faculty;
  • approval of programs and curricula;
  • solving issues of organization of the educational process at the faculty.

Decisions of the Academic Council of the faculty are put into effect by the decisions of the Dean of the Faculty.

2.10.2022
Дорогі київські політехніки!
Прийміть найтепліші вітання з Днем працівників освіти! Наше професійне свято було засновано ЮНЕСКО в 1994 році. Згідно з Указом Президента України від 11 вересня 1994 року в Україні воно відзначається в першу неділю жовтня.
1.10.2022
Видача студентських квитків першокурсникам бакалаврату
 Студентські квитки для студентів бюджетників першого курсу УЖЕ отримано університетом і передано відповідальним працівником відділу постачання для наступних підрозділів: НН ВПІ, НН ІАТ, НН ІАТЕ, НН ІЕЕ, НН ІМЗ, НН ІТС, НН ММІ, ІХФ, ПБФ, ФБТ, ФЕЛ, ФЛ, ФБМІ, РТФ, ФЕА, ФММ, ФМФ, ФСП, ХТФ. Підрозділи розпочали організацію процесу видачі.
29.09.2022
Відстрочка від призову для призовників та військовозобов'язаних першого курсу МАГІСТРАТУРИ
Усім першокурсникам МАГІСТРАТУРИ денної форми навчання необхідно до 07 жовтня 2022 заповнити анкету